Prof. Zoll: Ministerstwo Sprawiedliwości opanowała fobia
Ministerstwo Sprawiedliwości opanowała fobia. Zbliżamy się do standardów Rosji - mówi w TOK FM prof. Andrzej Zoll
W rozmowie o projekcie nowelizacji KK, w programie "Ranni politycy" w radiu TOK FM prof. Andrzej Zoll powiedział, że wyborcze hasło PiS zaostrzania kar spowoduje, że będziemy krajem posowieckim, ponieważ taki standard represji - ilości osób przebywających w zakładach karnych - jest charakterystyczny dla systemu posowieckiego.
- W Europie Zachodniej siedzi w więzieniach mniej więcej 100 osób na sto tysięcy. W Polsce dzisiaj jest 238 osób na sto tysięcy mieszkańców, czyli dwa razy tyle, co w Europie Zachodniej. Zbliżamy się do Rosji, do standardów rosyjskich i to jest coś dla mnie absolutnie nie do zrozumienia, że w demokratycznym państwie prawnym, gdzie my się zbliżamy do standardów wolnościowych Europy - idziemy teraz w zupełnie innym kierunku.
Na pytanie, czy minister Ziobro nie wie o tym, Andrzej Zoll odpowiada: - Nie wiem. To jest, ja uważam, naprawdę jakaś fobia, która opanowała ten resort i prowadzi to do produkcji recydywy, dlatego że my będziemy mieli za pięc dziesięć lat ogromny wzrost przestępczości ludzi, którzy wychodzą z więzienia. To jest działanie antyspołeczne, a nie w obronie społeczeństwa.
W sejmie trwa praca nad projektem nowelizacji KK, przygotowanym przez resort sprawiedliwości. nad projektem pracuje Komisja "Solidarne Państwo" - na 23 posłów jest w niej 3 prawników.
Odbyło się już pierwsze czytanie projektu. Projekt zakłada około 200 zmian - m.in. zaostrzenia kar za około 100 przestępstw, poszerzenie granic obrony koniecznej, obniżenie wieku odpowiedzialności karnej do 15 lat czy wprowadzenie kary bezwzględnego dożywocia.
O tej ostatniej zmianie prof. Zoll powiedział, że traci charakter kary - staje się jedynie środkiem izolującym. Poza tym - według prof. Zolla - wprowadzenie bezwzględnego dożywocia sprawi, że skazany stanie się wyjątkowo niebezpieczny dla współwięźniów, dla obsługi więziennej.
Gazeta.pl
30-06-2007