KPP: rząd Kaczyńskiego nie podjął przełomowych inicjatyw gospodarczych
W czasie roku od objęcia rządów przez gabinet premiera Jarosława Kaczyńskiego nie podjęto żadnych przełomowych inicjatyw gospodarczych - uważa Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP).
"Nie przyjęto żadnej ustawy, która sprzyjałaby rozwojowi przedsiębiorczości. Uchwalono jedynie skromną obniżkę o 2 pkt proc. składki płaconej przez pracodawców na ubezpieczenia rentowe. To stanowczo zbyt mało" - czytamy w przesłanej w piątek PAP opinii KPP.Konfederacja krytykuje, że rząd spóźnia się z opracowywaniem i finalizowaniem najważniejszych ustaw, takich jak ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, ustawy o planowaniu przestrzennym i o VAT w budownictwie. Krytykuje też brak decyzji w sprawie bardzo ważnych ustaw o emeryturach pomostowych oraz o wypłatach emerytur z II filaru.
KPP przypomina, że zawarty w umowie koalicyjnej plan legislacyjny zawierał ponad 150 ustaw, które miały być pilnie uchwalone. Jednak dotychczas do Sejmu trafiła jedynie co czwarta z tych propozycji.
"Opóźnienia legislacyjne są olbrzymie i mogą wpłynąć negatywnie na procesy gospodarcze i społeczne w kraju. Szereg ustaw podejmowanych w pośpiechu trzeba po raz drugi, a nawet i trzeci pilnie nowelizować" - uważa KPP.
Według organizacji, niektóre z przyjętych przez ten rząd rozwiązań mogą hamować rozwój gospodarczy i kwalifikują się do zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego, jak np. ustawa o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych.
Konfederacja obawia się też, że ustawodawstwo gospodarcze uniemożliwia wybudowanie autostrad przed mistrzostwami Euro 2012. Potrzebne są natychmiastowe zmiany w kilkunastu ustawach, by można było na czas zgromadzić finanse, przeprowadzić przetargi i wykupić tereny pod inwestycje, podkreślają przedstawiciele KPP.
Zdaniem KPP, mamy już za sobą najwyższą dynamikę rozwoju gospodarki, a rząd nie wykorzystał tego czasu do działań prorozwojowych. "Do projektu przyszłorocznego budżetu wpisano wzrost wydatków na cele społeczne, które konsumują efekty wzrostu gospodarczego. Po raz kolejny zmniejszają się wydatki na zadania prorozwojowe" - pisze KPP.
kar, PAP
Gazeta.pl
13-07-2007
Gazeta.pl
13-07-2007
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz