Dziekani z uniwersytetu kontra ojciec Rydzyk
Dziekani trzech wydziałów toruńskiego uniwersytetu są zbulwersowani podziałem unijnych pieniędzy na szkolnictwo wyższe w województwie: renomowana fizyka na UMK dostała 6 mln euro, a nie mająca żadnych osiągnięć uczelnia o. Rydzyka - ponad 15 mln.
- Jesteśmy zbulwersowani - mówi prof. Józef Szudy, dziekan wydziału fizyki, astronomii i informatyki stosowanej UMK. - Mamy doświadczenie, sukcesy, świetną bazę, a Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej dopiero proponuje studia w zakresie fizyki.
Dziekani wydziałów chemii, fizyki, astronomii i informatyki stosowanej oraz matematyki i informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wystosowali oświadczenie, w którym nie kryją zdumienia "podziałem środków na infrastrukturę szkolnictwa wyższego w województwie kujawsko-pomorskim, dokonanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-13".
Na liście projektów kluczowych, finansowanych ze środków unijnych, znalazły się dwie toruńskie propozycje: Inkubator Nowoczesnych Technologii na rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej o. Rydzyka oraz rozbudowa wydziału fizyki, astronomii i informatyki UMK: utworzenie w nim Centrum Optyki Kwantowej (COK). WSKSiM dostanie na swój cel 15,3 mln euro z unijnej kasy, a uniwersytet nieco ponad 6 mln euro.
- COK to grupa laboratoriów, w których będą prowadzone badania z najnowszych problemów fizyki i techniki, m.in. układów w skali mikro i nano, procesów superszybkich mierzonych w miliardowych częściach sekund, regeneracja komórek, choroby typu nowotworowego, fotonika, tomografia optyczna - opowiada prof. Szudy.
Problem w tym, że COK miało być częścią dużego ośrodka interdyscyplinarnego, w którym prowadzone byłyby również badania m.in. z bioinformatyki i nanotechnologii. Całość miała kosztować ok. 18 mln euro. Ministerstwo na liście projektów kluczowych umieściło tylko COK. Pozostała część projektu - laboratoria w zakresie nowoczesnych technologii - na listę się nie załapała.
Informatyka w szkole o. Rydzyka dopiero raczkuje. Kierunek, który kształci inżynierów ze specjalnością techniki multimedialne ruszył w lutym br.
Tymczasem fizyka na UMK może się pochwalić wieloletnim doświadczeniem, wybitną kadrą i osiągnięciami. Jej uczeni skonstruowali tomograf optyczny - jedno z najnowocześniejszych na świecie urządzeń do badania oka. Aparat o nazwie SOCT Copernicus umożliwia diagnozowanie m.in. uszkodzeń i chorób rogówki.
Gazeta Wyborcza Toruń
31-08-2007